top of page

אפשר לחקור את יעילות התרגול בפילאטיס?? איך בכלל מגדירים מה זה פילאטיס לצורך מחקר??🤔והאם זה עוזר ??


ג'וזף פילאטיס פיתח את שיטת האימונים שלו, אותה כינה "CONTROLOGY", באמצע המאה ה -20 למטרות טיפוליות ולשמירה על חיוניות הגוף בעידן התעשייתי.

"קונטרולוג'י מפתחת את הגוף בצורה אחידה, מתקנת יציבה שגויה, משקמת את החיוניות הגופנית, ממריצה את הנפש ומגבירה את הרוח", כתב פילאטיס.

בשנת 2012, במאמץ להעניק אחידות למחקרים עתידיים ולבנות הבנה משותפת, סקרו החוקרים 119 מחקרים שנבדקו על ידי עמיתים וזיהו את הפילאטיס כשיטת תרגיל גוף-נפש עם שישה מרכיבים ספציפיים:


יציבות ליבה

המכונה גם "מרכוז" בפילאטיס המסורתי, הכוונה להפעלה של שרירי ליבה וגב עמוקים לייצוב ולתמיכה בעמוד השדרה המותני והאגן. בפילאטיס המסורתי, מדובר בהידוק השרירים במרכז הגוף ה-"powerhouse" בזמן ביצוע התרגילים.


שליטה שרירית

הכוונה לשליטה מבודדת ו\או מקטעית בתנועת עמוד השדרה, עם או בלי תנועת הגפיים.


נשימה

שיטת הנשימה של הפילאטיס מורכבת מנשימה סרעפתית עמוקה, המתואמת עם תנועה של הגפיים ו\או עמוד השדרה.


גמישות

הכוונה להזזת מפרקים דרך טווח התנועה המלא (ככל האפשר) בזמן התרגול.


יציבה

תרגול הפילאטיס מאופיין בקשב רב למנח הגוף בזמן ביצוע התרגול ולמיקומו של הגוף ביחס לעצמו ולסביבה.


כוח

להבדיל מסיבולת - מכיוון שחוקרים רבים בדקו שיפור בכוח השרירים כתוצאה מתרגול פילאטיס.


כושר גופני

חוקרים מצאו עדויות חזקות המראות כי פילאטיס היא שיטת כושר גופני יעילה לאנשים בריאים, במיוחד לאלה שרוצים להגביר את יציבות הליבה.בונה חוזק ועמידות שרירים

מחקרים מרובים מאשרים שכאשר מתאמנים לאורך זמן, פילאטיס מפתח כוח וסיבולת של שרירי הליבה. החוקרים מצאו כי נשים בריאות שביצעו פילאטיס שלוש פעמים בשבוע במשך 5 שבועות, ראו שיפור בסיבולת שרירי הבטן; מבוגרים צעירים ובריאים שהתאמנו שלוש פעמים בשבוע במשך 8 שבועות, שיפרו סיבולת שרירים בבטן ובגב התחתון; ומבוגרים בני 25–65 בנו סיבולת שרירים בבטן ובפלג הגוף העליון עם אימונים של 12 שבועות, פעמיים בשבוע.

בשנת 2015 ערכו חוקרים ברזילאים ניסוי מבוקר, שהראה כי פילאטיס מבוסס ציוד (הכוונה מיטות פילאטיס) הוא אימון התנגדות פרוגרסיבי יעיל לבניית חוזק הגפיים התחתונות.


משפר את הרכב הגוף

סקירה שיטתית של המחקרים מצאה עדויות לכך שאימון פילאטיס עשוי להיות יעיל להפחתת שומן ולהגדלת המסה נטולת השומן בטווח הקצר.

ממחקר שנערך לאחרונה על נבדקים עם עודף משקל או השמנת יתר, עלה כי אלה שעשו שלושה שיעורים שבועיים בני שעה בו שילבו תרגילי פילאטיס מזרון ומכשירים במשך 8 שבועות, הראו שיפור בהרכב גופם.


מגדיל את הניידות ואת הגמישות

ג'וזף פילאטיס האמין בתוקף בחשיבות הגמישות, וציין את זריזותם של חתולים כדוגמה לאופן בו הגוף צריך לתפקד. מחקרים רבים מראים כי אימוני פילאטיס משפרים את הגמישות של הירך האחורית (hamstrings), הכתפיים, הגב עליון ותחתון בקרב מבוגרים בריאים.

בסקירה של מחקרים שנערכו על מבוגרים, נמצא כי פילאטיס יעיל בשיפור הניידות, במיוחד ביחס להליכה, אפילו בקרב חולים עם פרקינסון.

מחקר אחד שכלל נשים מבוגרות השווה מתיחות סטטיות מול אימוני פילאטיס (שעה פעמיים בשבוע במשך 3 חודשים) ומצא כי הנבדקות שעשו תרגילי פילאטיס ראו שיפור רב יותר בגמישות.משפר את הייציבה

שיטת הפילאטיס ידועה לרוב ביעילותה לשיפור היציבה.

מחקר שנערך בשנת 2013 על נשים, מצא כי מי שהתאמנה בפילאטיס במשך שעה, פעמיים בשבוע, במשך 6 חודשים שיפרו באופן משמעותי את היציבה שלהן. שיפור הייציבה נקשר לתנועה ללא כאבים על ידי החוקרים.

יעילותם של תרגילי פילאטיס בשיפור היציבה ומנח הגוף יכולה להיות מפתח לשיפור התפקוד היום יומי של מי שסובל מכאבים כרוניים על ידי כך שיקל על הכאבים.


אשמח אם תשתפו את הפוסט הזה ותעזרו לי להגיע לעוד אנשים :)

או שתתקשרו 📱 עוד היום ונתאם לכם שיעור ניסיון

סניף כפר סבא 054-5391754

סניף אור עקיבא 054-2233706

או הקליקו פה

שלכם,

סילבנה קמחי מן סטודיו קונטרולוג'י.


95 צפיות0 תגובות

Commenti


bottom of page