top of page

פילאטיס עוזר לספורטאים?? וזה בדוק ?? אז מסתבר שכן😁✨👌


אני תמיד שמחה לקרוא מאמרי סקירה שנותנים חיזוק מדעי למה שאני רואה כל יום בסטודיו שלי 😁.

במאמר המצורף לבלוג הזה יש סקירה על מספר רב של מחקרים גדולים וקטנים שנעשו על יעילות של תרגול פילאטיס למגוון אוכלוסיות שונות.

מכל המידע שהובא במאמר החלטתי הפעם להתמקד באוכלוסיית הספורטאים המקצועיים והחובבים.

מדובר על קבוצה של אנשים בריאים ללא מוגבלויות או כאבים שמתאמנים במסגרות שונות מספר שעות ביום ובאופן כללי נגדיר אותם כפעילים, צעירים ובריאים💪.

מה יכול כבר פילאטיס לתרום להם???

שאלה מצויינת!!!


ולכן אני מייד פותחת בסיפור הזה מתוך המאמר:

כאשר ויקטור סנאקאי שיחק טניס בקבוצה הלאומית באוניברסיטת אובורן במונטגומרי, הוא חשב שהוא יצטרך ניתוח כתף לתיקון ה- rotator cuff. לפני שהוא הלך לניתוח המליצו לו לנסות פילאטיס מכשירים 😁

"הייתי המום עד כמה חלשה הליבה שלי!" אומר סנאקאי. "לא הצלחתי לבצע את תרגיל ה-100, ובכל זאת יכולתי לעשות 60 קראנצ'ים (כפיפות בטן) ללא זיעה.

לא יכולתי לעשות את 'תרגיל ההצעה' שמתמקד ב- rotator cuff של הכתף עם משקולות של 3 קילו! אני 180 קילו עם 6% שומן בגוף ויכול לעשות לחיצת חזה של 160 קילו. השרירים המייצבים שלי היו כה חלשים שהם לא היו קיימים.🤔

"אחרי 4 שבועות של תרגול פילאטיס הייתי מחוץ לרשימת הפצועים ואין מה לדבר על ניתוח. הכתף מעולם לא הטרידה אותי יותר ולמעשה יש לי מרכז חזק.

הכוח של המרכז שלי מוריד את העומסים מהגפיים שלי ואני כלל לא מאמץ את הכתפיים שלי."כל מי שמתאמן בפילאטיס יודע להגיד שאחד הפרמטרים שמורגשים די מהר הוא השיפור בגמישות וטווחי התנועה.

כריסטין רומני-רובי, DEd, MPT, מאמנת וחוקרת, מאשרת את יתרונות שיש לאימוני פילאטיס מזרון ו\או מכשירים לגבי שיפור בגמישות.

"עבדתי עם סטודנטים לפיזיותרפיה באוניברסיטת ווילינג," היא אומרת. "אנו מגלים כי היציבות של שרירי הליבה שמושגת בתרגול הפילאטיס משפרת באופן ישיר את הגמישות של שרירי ההמסטרינג (hamstring ) וזאת מבלי ביצוע מתיחות ישירות על השריר הזה.

השווינו את ההשפעות הללו למתיחות סטטיות [של] המסטרינגס וגילינו שיש תוצאות משמעותיות וטובות יותר עם תרגילי פילאטיס. "

זאת אומרת שהיא מצאה כי חיזוק שרירי הליבה ותרגול פילאטיס שיפר את גמישות ההמסטרינג בצורה טובה יותר מביצוע מתיחות סאטיות של ההמסטרינג בצורה ישירה.🎉🎉🎉🎉🤸‍♀️


אולסון מוסיפה כי בנוסף לתועלות הגופניות של השיטה "תועלת משמעותית נוספת של פילאטיס לספורטאים היא היבט ה"מיינדפולנס" של השיטה.

הצד המיינדפולנס של הפילאטיס מתייחס לעובדה שבזמן תרגול הפילאטיס אנחנו צריכים להתרכז בגוף בזמן תנועות על מנת להשיג טכניקת אימונים מדויקת, דבר שדומה מאוד למה שספורטאים עוברים בזמן אימון פסיכולוגי פורמלי כדי 'להישאר ברגע', 'להתמקד בכדור, לא ביריב' ועוד. "רומני-רובי, שמאמנת גם אתלטי עילית, אומרת, "יציבה טובה, שיפור בגמישות, איזון שרירים ויציבות הליבה יחד עם הגברת הביטחון [כתוצאה מאימוני פילאטיס], קשורים למניעת פציעות, שיפור ביצועים ו"אורך חיים" ארוך בספורט."
במחקר שנערך בשנת 2018 בקרב 32 רצים מקצועיים (גברים מנוסים בגילאי 18-28), נמצא כי אלו שתרגלו פילאטיס במשך שעה פעמיים בשבוע במשך 12 שבועות, שיפרו את זמן הריצה שלהם למרחקים של 5K בצורה משמעותית לעומת השאר (שלא עשו פילאטיס).

בנוסף גם הפעילות אלקטרומוגרפית שלהם הייתה יותר יעילה והראתה פחות הפעלת שרירים, מה שמצביע על "כלכלה עצבית-שרירית" יעילה יותר .

מחברי המחקר מאמינים כי הדבר נבע משליטה וייצוב טוב יותר של מתרגלי הפילאטיס באזור הגב התחתון ואגן.


כריסטין רומני-רובי, DEd, MPT מוסיפה ואומרת שהיא יכולה למנות כמה קריטריונים חשובים בהם הפילאטיס נותן את היתרון לספוראטי העילית :


יציבות המאפשרת גמישות

מחקרים מראים שיציבות ליבה גדולה יותר מביאה לשיפור באורך וגמישות ההמסטרינג - זה קריטי להגברת המהירות.

תרגילי הפילאטיס מתוכננים כך שהם יאפשרו לספורטאים לעבוד על תרגילי גמישות דינמיים ובמקביל לשפר את כוח הליבה, מה שמוביל לעלייה במהירות הכללית.כוח מתפרץ

התנגדות קפיצים במכשירי הפילאטיס ובמיוחד תרגול על גבי קרש הקפיצה של הרפורמר הם אידיאליים לאימונים פליומטריים.

בנוסף הם מאפשרים לספורטאים להתאמן על כוח מתפרץ תוך שליטה ויעילות תנועתית.תנועה מדויקת

בפילאטיס מדגישים תנועה מדוייקת, יעילה, תוך מיינדפולנס. תרגול זה מסייע בהפחתת פציעות ומשפרת את הביצועים על המגרש.

הגברת המודעות לתנועה הכללית ולמיקום הגוף במרחב משפרת את הזריזות ואת שיפור במנח הגוף תוך כדי תנועה.אריכות חיי הספורטאי

ספורטאים מקצוענים חווים הזדקנות כמו מבוגרים אחרים.

בגיל 30 מבוגרים מתחילים בצורה הדרגתית לאבד חלק מהקשר ההדוק עם מפרקי הירך דבר שמשפיע ישירות על שיווי משקל וניידות.

במקביל גם מתחיל תהליך של איבוד מסת שריר כוללת.

שרירי paraspinal הם האזורים המוחלשים ביותר.

הפילאטיס בונה איזון שרירים ופועל נגד שינויי יציבה המגיעים עם הגיל, כתוצאה מכך דפוסי תנועה בריאים יותר נשמרים והם יכולים למנוע פציעות ולשמור על ספורטאים "על המגרש".


אשמח אם תשתפו את הפוסט הזה ותעזרו לי להגיע לעוד אנשים :)

או שתתקשרו 📱 עוד היום ונתאם לכם שיעור ניסיון

סניף כפר סבא 054-5391754

סניף אור עקיבא 054-2233706

או הקליקו פה

שלכם,

סילבנה קמחי מן סטודיו קונטרולוג'י.


40 צפיות0 תגובות

Kommentarer


bottom of page